صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار شرکت های ستادی 


  چاپ        ارسال به دوست

صحت عملکرد دودکش بخاری را بررسی کنید/ دودکش‌ شریک جرم قاتل نامرئی در زمستان

سخنگو و رئیس روابط عمومی شرکت گاز خراسان رضوی گفت: بخش عمده ای از مرگ و میر در حوزه گاز طبیعی مربوط به مسمومیت با گاز مونو اکسید کربن بوده که این فاجعه ناشی از عملکرد نادرست دودکش وسایل گازسوز است.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی، حسن خیراندیش با اشاره به کاهش دمای هوا در مناطق مختلف استان اظهار کرد: گازطبیعی یک نعمت الهی است که استفاده صحیح و ایمن از آن موجب سلامتی و گرمابخشی منازل شهروندان در روزهای سرد سال می شود. در حال حاضر بیش از 97 درصد جمعیت استان خراسان رضوی از گاز طبیعی به عنوان سوخت اصلی زمستانی استفاده می کنند که این مهم اهمیت توجه به هشدارهای ایمنی را چند برابر می کند.
وی با بیان این مطلب که توصیه همیشگی ما به شهروندان آگاهی و هوشیاری درباره شیوه‌‎های مصرف درست و ایمن گاز طبیعی است افزود: نصب استاندارد وسایل گرمایشی به ویژه بررسی اتصالات شیلنگ گاز شامل استفاده از بست فلزی، اطمینان از عدم نشست گاز با ترفند کف و صابون و بررسی صحت عملکرد بخاری همانند نصب صحیح دودکش H شکل در پشت بام، استفاده از لوله‌ دودکش استاندارد، اطمینان از بازبودن مسیر دودکش با لمس لوله ها توسط دست از جمله این اقدامات محسوب می شود.
خیراندیش ادامه داد: سردرد، سرگیجه، احساس سیاهی در چشم، حالت تهوع و استفراغ از نشانه‌های مسمومیت خفیف با گاز منواكسید كربن است. شهروندان در مواجهه با این وضعیت ابتدا با حفظ خونسردی کامل، درب‌ و پنجره‌ها را باز کرده و از روشن کردن کبریت یا استفاده از کلید برق خودداری کنند. شیر اصلی گاز را ببندند و ضمن ترک محیط سریعاً با شماره 125 سازمان آتش‌نشانی تماس بگیرند.
وی در پایان به موضوع بهینه سازی مصرف و دمای رفاه محیط هم اشاره کرد و گفت: استفاده از پوشش گرم و زمستانی همانند لباس گرم و جوراب در منزل راهکار بهتری نسبت به بالابردن شعله بخاری است. دمای استاندارد محیط منزل باید بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد باشد. افزایش دمای محیط علاوه بر ایجاد سستی و بی حالی موجب تضعیف حق دیگران در استفاده از این نعمت الهی می شود.


١٢:٣١ - 1399/08/28    /    شماره : ١٣٧٤٠    /    تعداد نمایش : ١٨٤خروج
تصاویر منتخب