صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


  چاپ        ارسال به دوست

مانور وقوع سیل با سناریوی آسیب به شبکه گازرسانی در طرقبه و شاندیز

رییس بهره برداری گاز شهرستان‌های شرکت گاز خراسان رضوی از برگزاری مانور وقوع سیل با سناریوی آسیب به شبکه گازرسانی در شهرستان طرقبه و شاندیز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی، سیدرضا غفاریان در حاشیه برگزاری این مانور اظهار کرد: مطابق یک سناریوی فرضی، وقوع بارندگی های شدید و طغیان رودخانه ها در ناحیه طرقبه و شاندیز موجب آب بردگي شبكه های گازرسانی و آب گرفتگي حوضچه شيرها، كاهش دما، افزايش مصرف گاز، افت فشار و در برخی از نقاط نیز منجر به قطع گاز می شود.
وی افزود: در ادامه اجرای سناریوی این مانور با توجه به آب گرفتگی جاده‌ها و قطع راه‌های مواصلاتی و تخریب شبکه های گازرسانی، اقدامات اولیه توسط گازبان مستقر در روستاهای حادثه دیده انجام و طی اطلاع به مرکز پیام شرکت گاز استان نسب به اعزام نیرو و تجهیزات برای برطرف کردن مشکل ایجاد شده اقدام لازم انجام می شود.
به گفته غفاریان، ایجاد آمادگی برای انجام واکنش سریع در رفع آسیب‌های ناشی از طغیان رودخانه و سیل به خطوط تغذیه و توزیع و انشعابات گاز، پایداری و استمرار گازرسانی به واحدهای مسکونی، تجاری و صنعتی در زمان بروز سیل و طغیان رودخانه ها با رعایت اصول ایمنی، افزایش آمادگی واحدهای مصرف کننده گاز همراه با قطع گاز مشترکین غیرخانگی شامل واحدهای صنعتی، تولیدی، کشاوزی، ادارات و تجاری براساس اولویت بندی در زمان بحران برای پایداری گاز مشترکین خانگی، ارزیابی میزان استفاده از ظرفیت ماشین آلات و تجهیزات و ابزارالات موجود و مورد نیاز درزمان وقوع حوادث، شناسایی نقاط آسیب پذیر از خطوط توزیع و تغذیه، ایستگاهها و سایر تجهیزات گاز ناشی از تهدیدات طبیعی و غیر طبیعی بخصوص سیل از اهداف برگزاری این مانور محسوب می شود.
رییس بهره برداری گاز شهرستان‌های شرکت گاز خراسان رضوی خاطرنشان کرد: افزایش آمادگی واحدهای مصرف کننده گاز طبیعی در شرایط اضطراری نسبت به راه اندازی تجهیزات دوگانه سوز و جایگزینی سوخت دوم به خصوص نانوائیها، بیمارستانها، مراکز آموزشی، نظامی و انتظامی و غیر در زمان بحران امری لازم و ضروری است.
مانور وقوع سیل با سناریوی آسیب به شبکه گازرسانی طرقبه و شاندیز توسط شرکت گاز خراسان رضوی و با همکاری سازمان های فرمانداري، نيروي انتظامي، راهنمايي ورانندگي، شهرداري شاندیز، شركت آبفای روستایی، شركت آبفای شهری، هلال احمر و اداره راه این شهرستان برگزار شد.
بیش از 13 درصد حوادث دنیا مربوط به سیل است
غفاریان در ادامه به بیان گوشه ای از آمارهای جهانی مرتبط با حوادث سیل پرداخت و گفت: براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد در 25 سال گذشته 1325 سیل مهم در جهان رخ داده كه 5/13% از كل حوادث دنيا را در بر گرفته و آسيب ديدگان از سيل معادل 56/1 میلیارد نفر بوده است. به عبارتی از هر پنج نفر از ساكنین كره زمین یک نفر از حادثه سیل آسیب دیده است .
وی افزود: دو سوم مساحت خراسان رضوی توان سیل خیزی متوسط تا بسیار زیاد دارد. مستعدترین مناطق این استان برای وقوع سیل، عمدتا نواحی كوهستانی شامل دره ها و در محل دهانه های خروجی آن می باشد.


١٤:١٢ - 1398/05/07    /    شماره : ٤٩٦٥    /    تعداد نمایش : ٧٧٢خروج
تصاویر منتخب