اوقات شرعي
True
دانش گاز
 • 1395/2/6 دوشنبه دانش گاز

  ·         آشنایی با گاز طبیعی


  1- منشاء‌گاز طبیعی :
  بقایای گیاهان و جانورانی که اجساد آنها طی میلیونهاسال به قسمت های زیرین دریاچه ها و اقیانوسهای قدیمی رانده شده بتدریج تجزیه و به صورت عناصر آلی درآمده وبراثرفشارو گرمای درونی زمین به نفت وگاز تبدیل و در مخازن زیرزمینی و در عمق سه تا چهار هزار متر ی و با فشار حدود چند صد اتمسفر ذخیره گردیده است .

  2- پالایش و آماده سازی گاز طبیعی برای مصرف :
  گاز طبیعی به هنگام استخراج دارای ناخالصی هایی مانند شن و ماسه ، آب شور و ;گازهای اسیدی می باشد که در پالایشگاههای گاز تصفیه شده و به صورت گاز قابل مصرف در می آید . گاز پالایش شده از طریق خطوط لوله انتقال گاز فشار قوی ;به شهرها و مراکز مصرف منتقل می شود .

  3- مشخصات گاز طبیعی :
  گاز طبیعی گازی است بی رنگ ، بی بو و سبک تر از هوا . برای تشخیص نشت گاز ،در ایستگاههای دروازه ورودی شهرها به آن مواد بودار کننده اضافه می کنند تا ایمنی مصرف کنندگان گاز طبیعی تامین گردد . گاز طبیعی مورد استفاده در استان خراسان رضوی از مخازن گازی سرخس تامین می گردد و 98 درصد آن را گازمتان تشکیل می دهد (CH4) . ارزش حرارتی هر متر مکعب گاز طبیعی تقریبامعادل ارزش حرارتی یک لیتر نفت سفید می باشد .

  4- عوامل موثر بر سوخت کامل گاز طبیعی و استفاده بهینه از آن :
  تامین هوای کافی برای سوخت کامل گاز . هر متر مکعب هنگام سوختن نیاز به حدود10 متر مکعب هوا دارد و هرچه شعله آبی رنگ تر باشد نشاندهنده رسیدن هوای کافی برا ی سوخت می باشد .
  -
  استفاده از فیلتر گاز در وسایل گاز سوز و تمیز کردن به موقع آن
  -
  استفاده از کلاهک تعدیل جریان محصولات احتراق در وسایل گاز سوز
  -
  انتخاب ظرفیت (قطر) مناسب برای دودکش ها
  -
  عایقکاری صحیح مخزن آبگرمکن و منبع دوجداره تبدیل انرژی در موتورخانه ها و عایقکاری منبع انبساط در پشت بام ها
  -
  بیشترین اتلاف انرژی حرارتی در ساختمانها از طریق پنجره ها می باشد لذا بکارگیری مصالح ساختمانی مناسب و استفاده از پنجره های دو جداره
  درکاهش مصرف انرژی بسیارموثر می باشد.مجری سایت : شرکت سیگما